Menüü
«
»

Järgmised sündmused Sündmuste arhiiv
Uudised
 Uudised (0)Uudiste arhiiv
Uudised puuduvad
Otsi

Pärimusmuusika Pesa: Sophie Cavéz & Baltazar Montanaro

Sophie Cavéz & Baltazar Montanaro (Belgia/Prantsusmaa)
Kolmapäeval, 2. novembril kl 19 
Pilet 5€/7€ (soodustusega õpilastele, tudengitele, pensionäridele ja gruppidele al 12 in)


2007. aastal loodud duo Sophie Cavez-Baltazar Montanaro on välja andnud kaks kauamängivat ning esinenud paljudes riikides, sealhulgas Eestis. Duo muusika on inspireeritud kahe loovisiksuse erinevatest kultuurilistest taustadest: lõõtsal musitseeriv Sophie pärineb prantsuse keelt kõnelevast Belgiast ja viiuldaja Baltazari juured ulatuvad Lõuna-Prantsusmaalt Ungarini.

Baltazar Montanaro Nagy sündis tuntud Ungari muusikute perekonnas, kuid viiuliõpinguid alustas üheksa-aastaselt juba Prantsusmaal. Baltazar on tugeva klassikalise kooliga viiuldaja, kes valdab vilunult ka Kesk-Euroopa mängutehnikaid. Tema helikeel on ühtaegu akadeemiliselt distsiplineeritud ja pärimuslikult rikas, kuid eelkõige paistab see silma hingestatud ekspressiivsuse ning originaalsete kõlavärvidega. Andeka joonistajana
kasutab ta ka muusikat otsekui lõuendit, millele vaba käega maalida hetkes sündivaid lugusid, kuni see on fantaasiatest kirju. Kahtlemata on Baltazar muusikaline poeet, kuid iseenda ja lähedaste rõõmuks jäädvustab ta värsse ka paberile.

Sophie Cavez on noor, andekas ja sarmikas – kõik see, millest üks kolme nupurea ja 18 bassiga Castagnari unistada oskab. Nii klišeevaba ja muusikaliste kompleksideta saab olla ainult üks autodidakt. Nii romantiline, nii siiras, nii sensuaalne saab olla ainult üks naine. Niisiis pole imeks panna, et Sophie on endale nime teinud üle Madalmaade, esinedes kõige erinevamates koosseisudes flamencost drum’n’bassini... Sealjuures ei ole talle tundmatud Euroopa suured lavad, näiteks ansambel Urban Tradiga salvestatud “Erbalunga” (2007) on ületanud kuldplaadi künnise. Augustis Eesti-turneele saabuvas kvintetis Le Grand Bateau kuuleb teda aga tinistamas basskitarril.

Kõige lühemalt iseloomustab duot tuntud valem 1+1=3. Nagu teame, saab selline summa olla tõene vaid erandjuhtudel. Cavez-Montanaro ongi erandlik nähtus. On öeldud, et publikut lummab nende loomulik, otse täiuslik teineteise mõistmine; teineteise täiendamine ja täiustamine, mis nägevat välja nagu jagatud õnn, ei rohkem ega vähem. Kuid selles on võimalik veenduda üksnes kontserdil. Võib eeldada, et elava esituse spontaansus koos improvisatsiooni läbipaistva hingamisega jätavad sametise jälje avatud kuulaja hingele ja vaimule.

Sophie Cavez - diatooniline akordion
Baltazar Montanaro Nagy - viiul

Duo video-helinäite leiate siit

Pärimusmuusika Pesade programmi veavad Eesti Pärimusmuusika Keskus ja Mooste Rahvamuusikakool