Menüü
«
»

Järgmised sündmused Sündmuste arhiiv
Uudised
 Uudised (0)Uudiste arhiiv
Uudised puuduvad
Otsi

kell 19.00 VELJO TORMIS 85- KAMMERKOOR COLLEGIUM MUSICALE Folgikojas

kolmapäev 16. 09. kell 19.00
Mooste Folgikoda

Kontserdisari “Muusika Eestimaale”
"Tormis üle maa” Kammerkoor Collegium Musicale, dirigent Endrik Üksvärav

Kavas:
Valimik Veljo Tormise kooritsüklist “Unustatud rahvad”
Kontsert on pühendatud Veljo Tormise 85. sünnipäevale


Veljo Tormise kooritsükkel “Unustatud rahvad” koosneb kuues osast: “Liivlaste pärandus”, “Vadja pulmalaulud”, “Isuri eepos”, “Ingerimaa õhtud”, “Vepsa rajad” ja “Karjala saatus”. Tsükkel valmis aastatel 1970–1989 ning selle aluseks on kuue läänemeresoome rahva runolaulud.
Tormise juubelikontsertideks on dirigent Endrik Üksvärav valinud välja nö parimad palad kõikidest tsüklitest. Publik saab tunnise kontserdiga ülevaate kogupikkuses üle kolme tunni kestvast muusikalisest epopöast.

Tsüklite aluseks olev läänemeresoome vanem rahvalaul põhineb tunnetusel, mida Veljo Tormis on nimetanud katkematuks kulgemiseks. See on omane üksnes meie suulisele pärimusele, mis on hääbunud käsikäes kirjakeelse kultuuri valitsemise tõusuga. Kuuleme seda veel rahvalaulikute viimastel salvestustel, kus laul tõepoolest kunagi ei katke. Kõik tsükli “Unustatud rahvad” osad lõpevad nende kuue rahva lahustumise ja mõttelise kadumisega teiste kultuuride sekka. Viimane osa tsüklist “Karjala saatus” on “Hällilaul”, mis helilooja sõnutsi justkui hällitab seda rahvast igaviku poole.
Veljo Tormis lõpetas “Unustatud rahvaste” tsükli 1989. aastal. Tänaseks on surnud kõik rahvalaulikud, kelle lauldud laule Tormis oma teostes kasutas. Paljud neist läänemeresoome rahvastest on väljasuremise äärel; on keeli, mida kõnelevad veel vaid mõned üksikud inimesed. Kuid Veljo Tormis annab kõigile neile igavese elu muusikas ega ei lase meil, kuulajatel, unustada, et kunagi on ka nende rahvaste keel endale laulutuules igavikku otsinud.
Tsükli kõige tuntum osa on “Ingerimaa õhtud”, mida on esitanud pea kõik eesti koorid.
(Muusikaelu, X 2014)

Pilet 10€ ja 5€ (õpilased ja pensionärid)
Piletid saadaval Mooste Mõisa Külalistemajas ja tund enne algust kohapeal.