Menüü
«
»

Järgmised sündmused Sündmuste arhiiv
Uudised
 Uudised (0)Uudiste arhiiv
Uudised puuduvad
Otsi

Heliobjektid, instrumendid ja noodikirjad. Näitus MoKSI galeriis


Läti helikunstiprojekti Bernu Ritsi heliobjektide, pillide ja noodikirjade näitus arhitekt Maksims Shentelevsilt ja helilooja Jacobs Nimaniselt (LV) MoKSi galeriis Moostes.


Muusikaline pill on spetsiifiline vahend, millega saab luua kindlat tüüpi helisid. Iga pill on kavandatud tekitamaks kindlat heli ja lihvitud põlvkondade ning aja poolt. Kui me tekitame häält mõnel juba olemasoleval muusikainstrumendil, siis asetame end seda kindlat instrumenti puudutavasse komplessesse kultuuripärandisse.

Aga mis oleks kui leiutame ja ehitame ise heliinstrumente, pille vastavalt oma kavanditele ja soovidele? Instrumente, mis baseeruksid isiklikul arusaamal ja huvil, pille mis oleksid meie oma kujutluse väljendusviisiks. Milline on selle heli definitsioon ja mängutehnika? Kas see on muusika? Isegi kui see ei ole varasema muusikalise traditsiooni otsene jätk. Kas see on endiselt kultuurilise töötluse subjekt?

Näitusel olevad instrumendid on tehtud etenduse "4est" jaoks teatrifestivalile Homo Alibi 2012.aastal. Festivali teemaks oli taaskaskutus ja neli autorit ning esinejat- Rudolf Alban Bekich, Reinis Suhanovs, Janis Znotins ja Jekabs Nimanis otsustasid teha näidendile leitud esemetest stsenograafia ning muusika. Antud instrumente on kastuatud hiljem erinevatel esinemistel.

MoKSi galeriis väljapandud noodikirjad on graafilised lehed, mida Bernu Rits kasutab oma ideede visuaalseks talletamiseks. Kõik grupi kohtumistel esile kerkinud ideed pannakse kohe paberile ja hiljem arendab ning kujundab neid edasi Maksims. Need skeemid ja joonistused juhatavad Bernu Ritsi kunstnikke läbi nende esinemiste, samamoodi nagu traditsioonilised noodikirjad juhendavad muusikuid


Bernu Rits (Laste pärastlõunateater)
on helikunstiprojekt, mille algatasid 2007. aastal sarnase mõtteviisiga Riia arhitektid. Bernu Rits on heli, kommunikatsiooni ja ruumi avastusi koondav koostööplatvorm eelarvamusteta entusiastidele ja amatööridele. Uurimisteemad ja avalikud esinemised sõltuvad osalejate ühisest panusest. See võib tuleneda ruumi kaasavatest mittesõnalistest suhtlustest ja sügavkuulamissessioonidest. Kasutatavad meetodid ja instrumendid arenevad, laienevad ja taanduvad vastavalt kollektiivsele panusele, säilitades tähelepanelikkuse, kui arusaamiseks vajaliku universaalse meediumi.


Maksims Shentelevs:
Instrumendid

Noodikirjad


Jacobs Nimanis:
instrumendid

Näitus on avatud 30. augustini, kolmapäevast pühapäevani kell 12- 18. Sissepääs galeriisse Mooste kaupluse vastas. Näituse külastus on tasuta. Kõiki näitusel olevaid pille saab ka mängida.
MoKSi galerii näitusetegevust toetab Eesti Kultuuriministeerium Kunstigaleriide programm.