Menüü
«
»

Järgmised sündmused Sündmuste arhiiv
Uudised
 Uudised (0)Uudiste arhiiv
Uudised puuduvad
Otsi

MoKSi GALERIIS: puud, loomad ja teised jooned

 

Veel 30. novembrini saab Põlva maakonna ainsas kunstigaleriis, MoKSi galeriis vaadata kaht kõnekat joonistusnäitust. Üleval on Eku suureformaadilised portreed puudest ning Jarmo "Chopper" Nuutre, miniatuursed “tarbejoonistused”.

 

Eku (kodanikunimega Evelyn Müürsepp) suureformaadilised pildid puudest on valminud kahe aasta jooksul (2012- 2013). Tundliku ja detailse joonega tööde alguspunktiks on olnud heli ja kuulamine, ning sellest tekkinud liigutus, mille tagajärjel on paberile tekkinud jooned, mida vaataja kuulmis- ja liigutusprotsessi tulemusena näeb.
   Eku viimaste aastate loominguline huvi ja tähelepanu ongi keskendunud joonistusele, ta uurib kuidas korduv pliiatsiliigutus mõjutab keha ja selle žeste. Pinna-keha-pinnalt tekkib tagasiside, mis on kunstniku viis liikumaks abstraktselt figuratiivsele kujutamisele. Teine oluline aspekt, millele Eku joone “leiutamisel” keskendub on kuulamine. Kuuldu tõlkimine läbi keha ja selle liigutuse jooneks (ka joonistamine ise tekitab heli, ning tekib taas tagasiside ring: keha-joon-heli-keha) tõlkimine.

 Jarmo Nuutre joonistused on galerii kontekstis eksponeeritud esmakordselt. Välja pandud joonistustest on enamus tehtud millegi "tarbeks" - tegemist on kas tätoveeringute alusjoonistega, kontserdiplakatite, plaadikujunduste, või särgidisainidega. Olles joonistamises iseõppija, on Nuutre käekiri kujunenud erinevate subkultuuride esteetilises mõjuväljas; tööd on tehtud vaba käe ja hea tunnetusega, need on peenelt dekoratiivsed ning paiknevad kusagil maali ja joonistuse vahepeal. Asetades need näituse konteksti, saab neile osaks tähelepanu, mida ei ole võib-olla sellisel kujul ette nähtudki. Samas "töötavad" need vägagi ka iseseisvalt ning juhivad tähelepanu sellel, kui palju on kogu kaasaegse pildiuputuse taga siiski käsitisi tehtud tööd, originaalset panust ning et netis ringlev kujund, plakat, pilt vms hakkab tööle hoopis teisiti kui seda vaadata originaalis, paberil ja galeriis.


MoKSi galerii 2013. aasta näituseprogrammi eesmärgiks on olnud tutvustada joonistuse erinevaid avaldumisvorme ja võimalusi. 2013. a näituseprogrammi koostanud Evelyn Müürseppa sõnul võimaldab meediumipõhiselt koostatud näituseprogramm tutvustada konkreetset meediumit põhjalikumalt, uurida kuidas see seguneb ja suhestub teiste kunstimeediumitega.
2013. aasta vältel on toimunud 5 joonele keskendunud näitust (Pastacas, koomiksinäitus FINEST, Jarmo Nuutre, Margot Kask, Evelyn Müürsepp). Detsembri alguses paneb galeriisse oma tööd üles illustraator ja disainer Ulla Saar. Aasta jooksul on joonistuse kõrval jäänud ruumi ka teistele avastustele, näiteks galeriiruumi spetsiifikast lähtuvale (Liina Vedler- Kerttu Tuberg, kunstirühmitus Vedelik, Olga Dermendji, Katinka Hajas) ja sotsiaal-kriitilisele loomingule (Nadin Reschke).

2014. aastal kavatseb MoKSi galerii jätkata meediumipõhise näituse-programmiga, siis tulevad vaatluse alla helid ja hääl.

MoKSi galerii on avatud kolmapäevast pühapäevani kella 12- 18ni.
Näituste külastus on tasuta.
Galerii asub MoKSi majas (kollakas kivimaja Mooste kaupluse vastas, endine Mooste mõisa valitsejamaja).

Galerii tegevust toetab Kultuuriministeerium programmist Kunstigaleriid

 

LISAINFO telefonil 5 138 599