Menüü
«
»

Järgmised sündmused Sündmuste arhiiv
Uudised
 Uudised (0)Uudiste arhiiv
Uudised puuduvad
Otsi

HELISEKKUMISED- Helitöötuba MoKSis

Helisekkumised

Kirjeldus

Helisekkumine on töötuba, mille sisuks on manipuleerimine eri objektide ja struktuuridega mis tahes avalikus või mahajäetud ruumis, muutes need erilisteks ajutisteks heliinstallatsioonideks, mille omadusi saavad osalejad katsetada ja avastada oma ettevalmistatud materjaliga, et esitada sari välkesitlusi ja kontserte.

 

Eesmärk ja meetod

Helisekkumiste mõte on muuta avaliku ruumi objektide kõlalist ja selle kaudu ka semiootilist kvaliteeti. Selleks pannakse objektid ja struktuurid kõlama, nii et neid saab kasutada aktiivselt selleks, et täiustada „avastamata“ heliruumi avalikus ruumis endas. Töötoas osalejad loovad ad-hoc-kompositsiooni, mille aluseks saavad need sekkumised avalikus ruumis. Kasutame akustikat kui füüsilist, kombatavat ja vibreerivat energiat, et kohandada ja moonutada meid ümbritsevate igapäevaobjektide ja struktuuride tähendusi ja tähtsust. Seda võib kirjeldada seguna tänavakunstilistest sekkumistest, välilindistamistest ja mõnevõrra nohiklikest heliuuringutest (-vaatlustest).

 

Tegevus

Töötuba toimub avalikus ruumis mitmes eri asukohas, ja sekkub sellesse, et katseta nende kohtade heliomadusi, lisades seal asetsetavatele objektidele ja struktuuridele akustilist energiat. Selle harjutuse käigus õpitule tuginedes antakse osalejatele ülesanne luua kompistisioone, mida kogu järgneva töötoa jooksul nendes kohtades esitada. Osalejad on vabad valima, kas töötada üksi või rühmades.

 


Vajalikud oskused, nõudmised osalejatele:

Osalejad on tüüpiliselt heliloojad, helikunstnikud, eksperimentaalmuusikud, vokaalikunstnikud jt sarnased loojad (oodatud on osalema ka tudengid nendelt aladelt). Töötoas osalemine eeldab teadmist, kuidas esitada helikompositsiooni läbi mitmekanaliliste helisüsteemide, samuti on tulenevalt töötoa olemusest eelistatud helide suhtes (akustiliselt) väga avatud meel. Osalejad loovad ise oma helikompostisiooni, seetõttu on vajalik, et nad võtaksid kaasa enda muusikavarustuse (lepitakse töötoa juhendajaga eelnevalt suheldes täpsemalt kokku, mida kaasa võetakse).

Toimumiskoht: Eri asukohad avalikus ruumis (Mooste ja selle ümbrus). Osalejatelt eeldatav valmisolek veeta kogu tööpäev välistingimustes).

 

Taust

Töötoa juhendaja võtab kaasa oma „Sekkuja helisüsteemi“ (Interventionist Sound System), mis rajaneb kahe teisenduse põhimõttel: 1. audiosignaalid on „süstitud“ mis tahes vabalt valitud objekti või struktuuri, pannes need resoneerivalt vibreerima, et luua helilisi üksusi; ja 2. piezo-elementi, kus objektid loovad audiosignaali mehaanilise surve all.

Nimetatud süsteem koosneb peamiselt audiomuunduritest ja kontaktmikrofonidest. Audiomuundur on kõlarimagnet, mis on eraldatud koonusest ja korpusest, ja on kujundatud spetsiaalselt paindlikuks paigalduseks ja optimaalseks vibratsioonilise energia edasikandmiseks mis tahes materjalile, millega see on ühendatud. Seda tehnoloogiat kasutatakse ulatuslikult eri valkondades, nagu nt sillakonstruktsioonide tugevuskatsetes, kajaloodides ja muidugi kodukinodes jm tehnoloogias. Kontaktmikrofon koosneb metallplaadist ja erilisest kristallkihist, mis toodab vibreerides elektrit. See suuda kinni püüda vähimagi vibratsiooni ja muundada selle audiosignaaliks. Sellise mikrofoniga saab salvestada kõike, alates tuulest ja lainetest kuni sulava jääkuubikuni. Need tehnoloogiad on kobineeritud ja optimeeritud mobiilseks ja paindlikuks üksuseks, mida saab transportida soovitud paika ja mis ei vaja välist elektriühendust.

 

Varasemad töötoad

http://obernkarbi.dk/?p=1029

 

Kunstnikust

Mads Bech Paluszewski-Hau (1977) on Taani kunstnik ja kultuuriprodutsent Kopenhaagenist.

Tal on magistrikraad Roskilde Ülikoolist geograafias ja esitluskunstide kujunduses. Teda huvitavad linnaruumi sekkumised, heliinstallatsioonid, helikunstiesitlused, vooluringiga manipuleerimine, eksperimentaalmuusika ning DJ-tegevus. Alates 2000ndate alguset töötab muusiku, kunstniku, helilooja, helitehniku, kultuuriprodutsendi, projektijuhi, töötubade korraldaja, kontseptuaalse arendaja ja kultuuriarenduse konsultandina. MoKS on varem töötanud koos Mads Bech Paluszewskiga helikunsti- ja arhitektuurisümpoosioni Tuned City Tallinn raames 2011. aastal.

www.obernkarbi.dk